Pomimo faktu, że golf wciąż nie jest najbardziej popularną dyscypliną w naszym kraju, pola golfowe w Polsce mogą uraczyć niejednego sympatyka tego sportu. Dowiedz się, jak przedstawiają się polskie pola i przekonaj się, czy warto z nich skorzystać.
Golf to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych dyscyplin sportowych świata. Tak, najbardziej popularnych i najchętniej oglądanych. Choć dla wielu polskich sympatyków sportu może wydawać się to nieco nieprawdopodobne, dyscyplina ta od dekad przyciąga przed ekrany telewizorów miliony widzów. Na całym świecie grą w golfa cieszą się także tysiące aktywnych graczy. I wbrew pozorom i utartym schematom wcale nie muszą to być ludzie bardzo majętni czy menadżerowie wyższego szczebla. Nie może dziwić, że i pola golfowe w Polsce z roku na rok są zapełniane w coraz większym stopniu.
Jednak jakie to miejsca? Które z nich warto brać pod uwagę, myśląc o grze i przemierzaniu kolejnych dołków? Nad Wisłą funkcjonuje obecnie już ponad kilkadziesiąt takich lokacji. Przekonaj się, jakie są najważniejsze pola golfowe w Polsce i które z nich to gwarancja dobrej i pasjonującej gry.
Pola golfowe Polska – pola 18-dołkowe i 9-dołkowe
Na początek wypada zauważyć, że pola golfowe w Polsce dzielą się na te osiemnastodołkowe oraz dziewięciodołkowe. Wśród pól, które liczą sobie osiemnaście dołków, możemy wskazać dziewiętnaście różnych obiektów. Są to między innymi Krakow Valley Golf & Country Club, Mazury Golf & Country Club, First Warsaw Golf & Country Club, czy Klub Golfowy Lisia Polana. Oprócz tego możemy wskazać takie obiekty jak:
- Amber Baltic Golf Club;
- Postołowo Golf Club;
- Gradi Golf Club;
- Modry Las Golf Club;
- Rosa Private Golf Club;
- Sierra Golf Club;
- Sobienie Królewskie Golf & Country Club;
- Śląski Klub Golfowy;
- Binowo Park Golf Club;
- Kalinowe Pola Golf Club;
- Kamień Country Club;
- Toya Golf & Country Club Wrocław.
Z kolei wśród pól, na których znajdziemy dziewięć dołków, możemy wskazać takie lokalizacje jak Arłamów, Pole Golfowe Wityng, Royal Kraków Golf & Country Club czy Rycerski Klub Golfowy. Prócz tego do pól dziewięciodołkowych zaliczamy takie pola golfowe w Polsce jak:
- Bydgoski Klub Golfowy;
- Golf SPA Szczytna;
- Golf Club Pszczyna;
- A&A Golf Club;
- Olszewka;
- Tatfort Golf Club;
- Karolinka Golf Club;
- Golf Club Zajączkowo.
Co oczywiste, pola, które liczą osiemnaście dołków i te, które liczą sobie jedynie dziewięć, oferują nieco inny rytm gry i doznania. Jak jednak widać, wybór pól golfowych w Polsce jest doprawdy szeroki. Każdy amator tego sportu ma szansę znaleźć coś dla siebie. A i profesjonaliści nie narzekają na niedobór pól, na których rozgrywać można turnieje mistrzowskie. Takie są przestrzenie, w których rozwija się u nas golf Polska nie ma na co narzekać.
Najlepsze pola golfowe w Polsce według Amerykanów
A które pola golfowe w Polsce są najlepsze? Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Wszak w istocie każdy gracz ma swoje osobiste preferencje i upodobania. Można się jednak pokusić o stworzenie rankingu najbardziej profesjonalnych obiektów, które spełniają najwyższe standardy. Tak właśnie uczynili w 2020 roku amerykańscy dziennikarze z magazynu „Golf Digest”. Wskazywali oni na najlepsze pola w różnych krajach. W Polsce wybór specjalistów padł na cztery takie obiekty.
Jakie? Wskazano pola Sand Valley mieszczące się w Pasłęku, Kraków Valley G. & C.C. w Krzeszowicach, pole golfowe w Postołowie oraz Modry Las, czyli obiekt, który mieści się w Choszcznie. Na ile reprezentatywne jest stanowisko redaktorów „Golf Digest”? Wypada zauważyć, że w procesie układania rankingu uczestniczyło aż… dwa tysiące recenzentów. Przemierzyli oni dosłownie cały golfowy świat. Tym samym z pewnością rekomendacje „Golf Digest” są warte uwagi, choć naturalnie ostatecznie kluczowy czynnik decydujący o ocenie danej lokacji, tu upodobania konkretnego golfisty.
Pola golfowe w Polsce – ile kosztuje gra?
A ile dokładnie trzeba zapłacić, aby cieszyć się grą na polach golfowych w Polsce? Cenniki są bardzo odmienne i mogą w znaczący sposób różnić się od siebie w zależności od danej lokalizacji czy statusu obiektu lub danego resortu. Trudno więc wskazać jednoznaczne ceny, aby je poznać, powinieneś skontaktować się z określonym klubem lub wejść na jego stronę internetową.
Można jednak pokusić się o podanie szacunkowych wartości, o których powinien pamiętać gracz chcący cieszyć się wiadomym sportem. Przede wszystkim pamiętać należy, że inny będzie koszt pola o dziewięciu dołkach i takiego, które liczy dołków osiemnaście. To drugie będzie rzecz jasna droższe. Ceny będą niższe w dni powszednie, zaś o wiele wyższe w święta i weekendy. W tym drugim przypadku czasami można się spotkać nawet z dwukrotnie wyższymi kwotami. Ceny mogą się różnić także w zależności od pory dnia, w której przyjdzie ci grać. Mogą być wyższa rano i wczesnym popołudniem, zaś wyższe w godzinach późniejszych. Ogólnie rzecz ujmując, widełki cenowe mogą się kształtować w przedziale od około stu do około trzystu czy nawet czterystu złotych.
Pola golfowe w Polsce – podsumowanie
Jak więc widzisz, pola golfowe w Polsce to wiele okazji do cieszenia się tym eleganckim sportem. Miejsc gwarantujących tego rodzaju wypoczynek i rekreację jest u nas niemało. Czy ceny są odpowiednie czy też może za wysokie? To już pytanie, na który każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Fakt faktem, że golf w Polsce wciąż nie jest jeszcze tak popularny i nie każdego stać na to, by ćwiczyć swe umiejętności w profesjonalnym driving range. Jednak bez wątpienia patrząc na szeroki przekrój polskich pól, można odnaleźć takie, które spełni wszelkie oczekiwania. Tym samym zapoznaj się dokładniej z przedstawionymi przez nas polami 18-dołkowymi i 9-dołkowymi, by cieszyć się interesującą rozgrywką wśród pięknej zielonej przyrody.
Zobacz także: