Close Menu
    Zobacz także

    Zestawy golfowe – wybierz swój komplet kijów golfowych!

    18 lipca, 2024

    Puttowanie w golfie – co oznacza ten termin? Jak prawidłowo wykonać puttowanie i jakiego kija do tego użyć?

    16 lipca, 2024

    Jaki wózek golfowy wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę przy jego zakupie?

    8 lipca, 2024
    Magazyn Golfowy
    • Golfiści
    • Gra w golfa
      • Gry komputerowe o golfie
      • Pola golfowe
      • Techniki gry w golfa
      • Turnieje
      • Zasady gry w golfa
    • Sprzęt do golfa
      • Kije golfowe
      • Strój do golfa
    • Porady
    • Redakcja
    • Kontakt
    Magazyn Golfowy
    Home»Gra w golfa»Pola golfowe»Pola golfowe w Polsce – gdzie warto się wybrać?
    Pola golfowe

    Pola golfowe w Polsce – gdzie warto się wybrać?

    Marek WójcikBy Marek WójcikUpdated:19 lipca, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    pola golfowe

    Pola golfowe w Polsce – gdzie warto się wybrać?

    Z tego artykułu dowiesz się: ukryj
    1 Pola golfowe w Polsce – gdzie warto się wybrać?
    1.1 Pola golfowe – czy są popularne w Polsce?
    1.2 Jak wygląda pole golfowe?
    1.2.1 Czy wysokość trawy na polach golfowych ma znaczenie?
    1.3 Pola golfowe w Polsce – mapa
    1.4 Polskie pola golfowe w liczbach
    1.5 Pole golfowe Polska – gdzie mogą zagrać amatorzy?

    Choć wciąż nie zalicza się do najpopularniejszych sportów, golf w Polsce ma się coraz lepiej. Każdego roku do klubów dołączają nowi gracze, dzięki czemu staje się on coraz bardziej dostępny. Gdzie znajdują się pola golfowe w Polsce? 

    Pola golfowe – czy są popularne w Polsce?

    W Polsce w golfa gra około 5-6 tys. licencjonowanych graczy. Każdego roku ta liczba się zwiększa. W 2016 roku było ich około 4700, zaś trzy lata później – 6200. Ten olimpijski sport na dobre zagościł w naszym kraju w 1993 roku, gdy został założony Polski Związek Golfa, który obecnie zrzesza 72 organizacje zajmujące się tym sportem. Na jego stronie można znaleźć m.in. pola golfowe w naszym kraju.

    W dalszym ciągu są to jednak niewielkie liczby. Golf wciąż jest w Polsce uznawany za sport, którym zajmują się tylko osoby bogate, choć np. w USA uprawiany jest dość powszechnie przez osoby z różnych szczebli społecznych. Choć jednak dość drogi, może być doskonałą rozrywką, a także świetnym pomysłem na biznesowe spotkanie albo wyjazd integracyjny. Dzięki prostym zasadom oraz spokojnej rozgrywce pozwala na prowadzenie długich rozmów. Inaczej niż np. koszykówka czy piłka nożna, gdy uczestnicy są cały czas w ruchu.

    Choć u nas niedoceniany, wciąż pozostaje jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie. Gra w niego ponad 110 milionów osób! Nie ma się co dziwić. Uprawiać go może niemal każdy, kto nie ma większych przeciwwskazań zdrowotnych, dlatego że nie wymaga nadmiernej wydolności organizmu. Jeśli nie przeszkadza ci spacer oraz będziesz w stanie wykonać odpowiedni zamach kijem, to oznacza, że możesz spróbować wybrać się na pole golfowe!

    Zobacz także:  Pola goflowe w Polsce – poznaj najciekawsze miejsca, w których można grać w golfa nad Wisłą!

    Jak wygląda pole golfowe?

    Pole golfowe przypomina park. Zwykle zajmuje od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Najczęściej można znaleźć je poza miastem, w ładnym i ustronnym miejscu. Na terenie pól golfowych zwykle rośnie trawa o różnej długości, ale można znaleźć też czasem tereny piaszczyste. Często też znajdują się na nim drzewa czy krzewy oraz stawy lub jeziora, które urozmaicają teren.

    Pola golfowe podzielone są na dołki, których jest 9 lub 18, rzadziej – 36. Należy jednak pamiętać o tym, że słowo „dołek” nie oznacza tylko dziury w ziemi, a cały teren od rozpoczęcia rozgrywki aż do jej zakończenia. Na rozpoczęciu każdego ze stanowisk zwykle znajduje się tablica informacyjna, na której można znaleźć, np. odległość do dołka z punktów startowych czy opis trudności. Bardzo ważna jest też ilość uderzeń, jakie musi wykonać zwykle zawodowy gracz, aby zakończyć rozgrywkę.

    Grę zaczyna się z miejsca, które nazywa się „tee”. Często na tablicy informacyjnej można znaleźć trzy punkty na rozpoczęcie rozgrywki. Najdalej odsunięte przeznaczone jest dla zawodowych mężczyzn. Znajdujące się nieco bliżej dołka – dla kobiet zawodowców i mężczyzn amatorów. To, które jest najdalej od miejsca startu, przeznaczone jest zaś analogicznie dla kobiet amatorów, dzieci i osób dopiero uczących się gry.

    Pola golfowe zwykle mają też przy każdym z dołków miejsce do umycia piłek czy kijów, a pomiędzy nimi znajdują się ścieżki, którymi można poruszać się, aby przemieścić się do kolejnych dołków.

    Czy wysokość trawy na polach golfowych ma znaczenie?

    Każde z pól golfowych ma trawę przyciętą na kilka sposobów. Np. na polu „green” znajdują się bardzo krótko przystrzyżone rośliny. W jego pobliżu znajduje się bowiem dołek, do którego gracz musi trafić. Istnieje jednak także teren „rough”, który posiada specjalnie niekoszoną, wysoką trawę. Trawa przycięta na ok. 0,5-2cm znajduje się zaś na głównej części pola golfowego, którą nazywa się „fairway’em”.

    Zobacz także:  Pola golfowe w Warszawie i okolicy

    Pola golfowe w Polsce – mapa

    Pola golfowe w Polsce zwykle znajdują się w okolicy dużych miast, na urozmaiconym i ładnym terenie. Dominują u nas takie, które mają 9 i 18 dołków. Jest ich tyle samo – po 19 na każdą wielkość. Oczywiście zdarzają się także mniejsze pola golfowe. Na przykład Golf Park Józefów posiada zaledwie 6 dołków. Mapę pól golfowych można znaleźć na stronie Polskiego Związku Golfa. To tam zawsze znajdują się najbardziej aktualne informacje na ich temat i to tam można znaleźć miejsce najbliżej swojego domu, w którym można odpocząć i spędzić miło czas. 

    Polskie pola golfowe w liczbach

    Najwięcej pól do gry w golfa znajduje się w okolicy Warszawy i nie ma się tu czemu dziwić. Nie chodzi tylko o liczbę zamieszkujących ją ludzi, a o rozwijający się w stolicy biznes. W końcu takie miejsce jest idealne do prowadzenia rozmów na zawodowe tematy!

    Najmniej pól golfowych w Polsce znajduje się w województwie opolskim. Położone 30 km od Opola Karolinka Golf Park jest jedynym w tej okolicy. To miejsce jest wciąż w budowie. W tej chwili do dyspozycji graczy jest 9 dołków, jednak planowane jest utworzenie pełnego pola na 18. Zostało założone w 2015 roku.

    Jednym z największych polskich pól do golfa jest zaś First Warsaw Golf & Country Club. Znajduje się ono w  Rezerwacie przyrody Ławice Kiełpińskie, gdzie  dorzecze Wisły tworzy niezwykle malowniczy teren do gry. Pole ma 18 dołków, jednak swobodnie można na nim zagrać na 9 dołkach. Jego powierzchnia to aż 20 tys. m ²!

    Pole golfowe Polska – gdzie mogą zagrać amatorzy?

    Aby zacząć grać amatorsko w golfa należy najpierw przejść odpowiedni kurs i zdobyć Zieloną Kartę. Ten dokument uprawnia do wejścia na terenie Polski i Europy, pozwalając także na amatorskie uczestnictwo w zawodach. Potwierdza, że uczestnik opanował podstawy gry. Dlatego też każdy, kto jest zainteresowany tym sportem, powinien najpierw wziąć pod uwagę właśnie kurs na Zieloną Kartę. 

    Zobacz także:  Pola golfowe Czechy – gdzie warto się wybrać?

    Kursy organizuje większość pól golfowych. Na początku można spróbować swoich sił w mniejszym i mniej znanym terenie. Jeśli jednak nie chcesz od razu zaczynać gry w golfa od całego kursu, skontaktuj się z wybranym przez siebie miejscem i dowiedz się, czy oferuje prywatne lekcje z instruktorem.

    Pola golfowe w Polsce to wciąż dość elitarne miejsca, w których bardzo duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo i dobre przygotowanie graczy (które obejmuje także etykietę). Jeśli więc jesteś amatorem, który zafascynował się golfem, po prostu skontaktuj się z osobami w miejscu znajdującym się najbliżej ciebie i umów się na lekcje. Pamiętaj, że na początku nie potrzebujesz ani własnych butów do golfa ani kijów. Wystarczy ci wygodne, sportowe obuwie oraz chęć do nauki!

    Zobacz także:
    • Pola golfowe w Warszawie i okolicy
    • Pola golfowe Czechy – gdzie warto się wybrać?
    • Polski Związek Golfa – czym zajmuje się PZG?
    • Pola goflowe w Polsce – poznaj najciekawsze miejsca, w których można grać w golfa nad Wisłą!
    • Jaki wózek golfowy wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę przy jego zakupie?
    Previous ArticleOlimpijski golf. Igrzyska i golfiści
    Next Article LPGA – co oznacza ten skrót? LPGA w świecie golfa cieszy się ogromnym sukcesem i międzynarodową renomą
    Marek Wójcik
    • Website

    Absolwent poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Pasjonat sportu, podróżnik, aktywny gracz w golfa. Jego golfowa rodzina to: żona Anna, syn Piotr i córka Paulina. Wspólnie odwiedzili już ponad 100 pól golfowych w 10 różnych krajach i zgodnie z duchem sportowców… chcą jak najszybciej pobić ten wynik!

    Related Posts

    Pola golfowe w Warszawie i okolicy

    2 lipca, 2024

    Pola golfowe Czechy – gdzie warto się wybrać?

    29 czerwca, 2024

    Pola goflowe w Polsce – poznaj najciekawsze miejsca, w których można grać w golfa nad Wisłą!

    28 czerwca, 2022
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Zobacz także

    U.S. Open – golf dla najlepszych graczy

    10 czerwca, 2024

    Olimpijski golf. Igrzyska i golfiści

    27 czerwca, 2024

    Adrian Meronk – kim jest ten polski golfista? Sprawdź!

    18 kwietnia, 2024

    Golf słownik pojęć – najważniejsze terminy golfowe wyjaśnione

    10 maja, 2024

    Earl Woods – poznaj ojca słynnego Tigera Woodsa

    14 czerwca, 2024

    Ryder Cup – czym jest ten legendarny turniej? Sprawdź!

    11 czerwca, 2024

    Zielona Karta golf – co to jest i jak ją uzyskać? Poradnik golfisty

    12 kwietnia, 2024

    European Tour – dowiedz się, czym jest ta organizacja

    7 maja, 2024

    Partner portalu

    logo magazynprzedsiebiorcy.pl
    Magazyn Golfowy
    Facebook
    © 2024 Contentation sp. z o.o.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.