Ryder Cup to jedne z najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów golfowych na świecie. Czym się charakteryzują i dlaczego są tak wyjątkowe? Przekonaj się!
Turnieje, turnieje, turnieje… Z nich właśnie składa się golf. Ryder Cup to jednak rywalizacja inna niż wszystkie. W przeciwieństwie do typowych zawodów golfowych w tym przypadku ma miejsce nie rywalizacja indywidualna, ale drużynowa. Co więcej, w istocie nie rywalizują przedstawiciele różnych krajów, ale kontynentów. Oto co powinieneś wiedzieć o Ryder Cup.
Ryder Cup – najważniejsze informacje
Nazwa pucharu pochodzi od pomysłodawcy rozgrywek Samuela Rydera, który także ufundował trofeum przekazywane raz na dwa lata kolejnym zwycięzcom. Bo rozgrywki te odbywają się właśnie w cyklu dwuletnim. Są to zawody drużynowe, w których udział biorą dwie i tylko dwie reprezentacje – Stanów Zjednoczonych i Europy.
Te zawody to emocje, wielcy zawodnicy i prestiż. Międzynarodowy stojący na najwyższym poziomie golf. Ryder Cup początkowo rozgrywany był między drużynami USA i Wielkiej Brytanii, jednak w drugiej połowie XX wieku rozszerzono tę drugą drużynę o innych zawodników europejskich. Tym samym zawody stały się w istocie rywalizacją interkontynentalną.
Ryder Cup – miejsce rozgrywania turnieju
Zgodnie z tradycją rozgrywki odbywają się naprzemiennie w USA i Europie. Gdy turniej odbywa się na Starym Kontynencie, z zasady ma to miejsce na terenie Wielkiej Brytanii. W całej historii zawodów od tej reguły miały miejsce tylko dwa wyjątki. W 1997 roku Ryder Cup zawitał do Hiszpanii, zaś w 2006 roku rozgrywki toczyły się w Irlandii.
W 2020 roku Ryder Cup miał odbyć się w Stanach Zjednoczonych. Jednak z powodu trwającej pandemii COVID-19 zmieniono datę rozgrywania turnieju. Tym sposobem golfiści z dwóch kontynentów spotkali się nie po dwóch, a po trzech latach, w 2021 roku.
Ryder Cup – krótka historia rywalizacji
Pierwsze zawody rozegrano w USA w 1927 roku w stanie Massachusetts. W każdej z pierwszych pięciu edycji triumfowali gospodarze – na zmianie Amerykanie i Brytyjczycy. Uległo to zmianie po drugiej wojnie światowej. Wtedy nastąpił trwający przeszło trzy dekady okres amerykańskiej dominacji. Od 1947 do 1977 roku włącznie Amerykanie wygrali szesnaście razy, a Brytyjczycy tylko raz. Właśnie to doprowadziło do decyzji o poszerzeniu reprezentacji brytyjskiej o innych zawodników z Europy, co nastąpiło w 1979 roku.
Od tego czasu rywalizacja stała się bardziej wyrównana. Amerykanie począwszy od 1979 roku wygrali ośmiokrotnie, zaś Europejczycy dwunastokrotnie. Żadna z ekip nie wygrała więcej niż trzech turniejów z rzędu.
Ryder Cup – podsumowanie
Omawiane tu rozgrywki to potężna część historii światowego golfa. Zwycięstwo w nich to jeden z największych triumfów, o jakim może marzyć zawodowy golfista. Jest to zarazem rywalizacja wyjątkowo długa, której tradycja jest wyjątkowa w świecie sportu. I wygląda na to, że Ryder Cup jeszcze długo będzie radował kibiców na całym świecie.
Zobacz także: