Czym jest European Tour? Jaki ma wpływ na światowy golf i czym różni się na przykład od PGA Tour? Poznaj odpowiedzi na tak postawione pytania i przekonaj się, jaka jest specyfika tego golfowego podmiotu.
O ile PGA Tour to organizacja powszechnie znana wszystkim fanom golfa, o tyle European Tour może jawić się wielu jako podmiot mniej popularny, a jego nazwa może wręcz brzmieć nieco enigmatycznie. Tymczasem jest to jedna z najważniejszych globalnych organizacji golfowych.
European Tour odpowiada za organizację trzech najważniejszych cyklów turniejowych, które rozgrywane są na Starym Kontynencie. Pierwszy z nich nosi taką samą nazwę jak organizacja – jest to właśnie European Tour. Drugi to tak zwany Senior Tour. Startować w nim mogą ci gracze, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia. Wreszcie organizacja trzyma pieczę także nad Challenge Tour. Jest to cykl przeznaczony dla aspirujących golfistów.
European Tour – siedziba
Siedziba organizacji znajduje się w Anglii, a dokładnie w Wentworth Club w hrabstwie Surrey. To właśnie Brytyjczycy zainicjowali stworzenie European Tour. Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych. Początkowo przez pewien czas był powiązany z PGA czyli z Professional Golfers’ Association. Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych wydzielono w pełni niezależną europejską organizację.
European Tour – gdzie odbywają się turnieje?
Co oczywiste, większość turniejów organizowanych w ramach tras wytyczanych przez European Tour odbywa się na kontynencie europejskim. Jednak nie tylko. Już w latach osiemdziesiątych zaczęto organizować turnieje także w krajach nieeuropejskich. Co ciekawe, w 2015 roku większość rankingowych imprez organizowanych przez European Tour rozegrano… poza Europą.
Jeżeli mowa zaś o turniejach European Tour rozgrywanych na Starym Kontynencie, zdecydowanie przeważa w tym względzie Europa Zachodnia. Najważniejsze turnieje to oczywiście Wielka Brytania ale nie tylko. Istotne wydarzenia o randze rankingowej rozgrywa się także w Niemczech, Francji, Irlandii, a nawet w Hiszpanii.
European Tour – funkcjonowanie i struktura organizacyjna
Podstawowy cel funkcjonowania European Tour to maksymalizacja dochodów osiąganych przez profesjonalnych golfistów biorących udział w turniejach. Nad organizacją kontrolę sprawuje rada dyrektorów, która złożona jest z dwunastu byłych i obecnych graczy. Nie bez znaczenia jest także komisja turniejowa. W tejże zasiada czternastu obecnych graczy.
Prezesem zarządu European Tour jest David Williams. Wcześniej przez rekordowo długi okres trzydziestu ośmiu lat stanowisko prezesa piastowane było przez Neila Colesa. Komisją turniejową zarządza obecnie Thomas Bjoern.
European Tour – znaczenie
European Tour powszechnie uznawana jest za drugą najważniejszą tego rodzaju organizację na świecie. Zaraz za amerykańską PGA Tour. Różnicę w wadze i prestiżu obu tych organizacji dobrze wyrażają stawki nagród, na jakie mogą liczyć golfiści. Ci startujący w turniejach w ramach PGA Tour zdobywają nagrody około dwukrotnie przewyższające te w turniejach europejskich. PGA Tour to także więcej punktów rankingowych. Pomimo tego prestiż i znaczenie European Tour nie podlegają dyskusji w golfowym świecie.
European Tour – kto zarobił najwięcej?
Wśród graczy, którzy zarobili najwięcej, grając w turniejach rozgrywanych w ramach European Tour, można znaleźć zawodników z Wielkiej Brytanii, Szwecji, czy Hiszpanii. W tym naturalnie prawdziwe gwiazdy dyscypliny takie jak chociażby Rory McIlroy. Zajmuje on drugie miejsce na tej liście z zarobkami rzędu 37,6 mln euro. Liderem jest Anglik Lee Westwood, który zdobył w European Tour nieco ponad 38 mln euro. Ponad trzydzieści milionów zarobił z kolei Hiszpan Sergio Garcia. Wśród zawodników legitymujących ssię zarobkami przewyższającymi 26 milionów euro można znaleźć ponadto Szweda Henrika Stensona czy Anglika Justina Rose’a.
European Tour – podsumowanie
Jak więc widać, trudno wyobrazić sobie rozwój profesjonalnego golfa na Starym Kontynencie bez European Tour. Organizacja od lat wspomaga rozwój dyscypliny w Europie. Ten podmiot to wielkie turnieje, wielcy gracze i równie wielkie pieniądze. A start w turniejach organizowanych przez European Tour to cel każdego golfisty rozwijającego się w naszym europejskim regionie.
Zobacz także:- PGA Tour – czym jest? Przekonaj się!
- LPGA – co oznacza ten skrót? LPGA w świecie golfa cieszy się ogromnym sukcesem i międzynarodową renomą
- Mateusz Gradecki – poznaj najważniejsze informacje o golfiście
- Golf US Open – poznaj jeden z najważniejszych turniejów na świecie
- PGA Championship – czym jest ten turniej? Zobacz!