Zasady gry w golfa są dość proste i intuicyjne. Nim jednak wejdzie się na pole, dobrze je dość dokładnie poznać, aby zapewnić sobie oraz innym zarówno bezpieczeństwo, jak i przyjemność z rozgrywki. Czym jest dołek do golfa i jakie są podstawowe reguły gry w golfa?
Dlaczego poznanie zasad gry w golfa a Zielona Karta
Jeśli chcesz regularnie grać w golfa, prawdopodobnie szybko będziesz musiał poznać podstawowe reguły, ponieważ to właśnie dzięki nim będziesz mógł zdobyć Zieloną Kartę. To ona pozwoli ci na swobodne poruszanie się na większości pól golfowych w Polsce i za granicą. Pozwala ona także na udział w amatorskich turniejach, które są najbardziej popularne wśród graczy w naszym kraju. Poznaj więc zasady gry w golfa!
Reguły gry w golfa – praktyczny przewodnik
Jeśli chcesz mieć wstęp na profesjonalne pola golfowe na świecie, prędzej czy później będziesz musiał zapisać się do jednego z klubów przynależących do Polskiego Związku Golfa. Tylko tak zdobędziesz Kartę KCP PZG, czyli „kartę handicapową”. Dzięki zapoznaniu się z zasadami postawisz pierwszy krok do zdobycia obydwu tych kart. Pamiętaj jednak, że teoria nie zastąpi praktyki. Każdą poznaną regułę gry w golfa dobrze jest zweryfikować w praktyce.
Reguły gry w golfa dotyczące sprzętu
Golf jest w dalszym ciągu sportem niezbyt popularnym w Polsce. Z tego powodu większość słów z nim związanych pochodzi z języka angielskiego. Nim postawisz stopę na polu golfowym, warto więc poznać przynajmniej część z definicji, aby wiedzieć, o czym mówią osoby wokół ciebie.
Przed pierwszym wejściem na teren rozgrywki, będziesz prawdopodobnie miał okazję wypożyczyć kije. Według zasad gry w golfa nie może być więcej niż 14 kijów w torbie w trakcie zawodów, jednak jeśli dopiero się uczysz, to nie będzie aż tak istotne. Przy sobie będziesz mieć prawdopodobnie dwa podstawowe rodzaje kijów: Iron, dostępny w kilku różnych wersjach oraz przynajmniej jeden Drive. Ten pierwszy typ służy do przeciętnych uderzeń na ok. 100-200 m, zaś drugi – do tych na dalekie dystanse.
Najważniejsze określenia, pomagające zrozumieć reguły gry w golfa
Wkrótce po tym najprawdopodobniej dotrzesz na pierwszy dołek w golfie, który rozumiany jest jako cała przestrzeń od startu aż do dziury w ziemi. Tam zobaczysz tablicę, na której znajdziesz takie informacje, jak odległość od miejsca startu do dołka, czy przeciętną ilość uderzeń, jaką zwykle potrzebuje profesjonalny gracz, by trafić celu.
Niedaleko tablicy znajdziesz „tee”, czyli miejsce startu, z którego będziesz wybijał piłkę. Takich obszarów może być kilka i zależnie od doświadczenia oraz umiejętności, możesz wybrać odpowiedni dla siebie. Ta część pola jest ograniczona do długości dwóch kijów.
Najbardziej rozległy teren na polu golfowym to „fairway”, znajdujący się pomiędzy „tee”, a „greenem”, czyli miejscem w najbliższej okolicy dołka. Poznasz go po dość krótko przystrzyżonej trawie. Jednak ta będzie w dalszym ciągu nieco dłuższa, niż w przypadku „greena”, gdzie ta jest przycięta nawet na zaledwie 0,5 cm!
Jeśli twoja piłka znajdzie się poza „fairway’em” i będzie leżeć w wysokiej trawie, to oznacza, że znajduje się na tzw. „rough” lub „semi-rough”. Jeśli napotkasz jakąś przeszkodę (kamień, krzew, pień itd.) to znaczy, że natrafiłeś na „hazard”.
Gdy przyswoisz sobie te podstawowe określenia związane z polem golfowym, dalsza nauka zasad gry w golfa będzie znacznie łatwiejsza. Dlatego na samym początku dobrze jest się trochę skupić. Podstawy branżowego słownictwa, niezależnie od tego, czy chodzi o golfa czy cokolwiek innego, zawsze przydają się w kontaktach nawet z takimi osobami jak, np. twój trener.
Gra w golfa – podstawowe zasady bezpieczeństwa
Pole golfowe zwykle ma od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Zwykle jest malowniczą przestrzenią, pokrytą przede wszystkim trawą, gdzieniegdzie poprzecinaną ścieżkami dla pieszych. To doskonałe miejsce na spacer, ale również takie, na którym dość łatwo może zdarzyć się wypadek. Dlatego nim poznasz zasady samej rozgrywki, należy koniecznie pamiętać o zasadach gry w golfa związanych z bezpieczeństwem. Nie wpływają one bezpośrednio na wynik, jednak są niebywale istotne w trakcie rozgrywki.
Przede wszystkim nim wykonasz zamach próbny lub uderzenie, rozejrzyj się dookoła. Jeśli ktokolwiek stoi w twoim najbliższym otoczeniu, odejdź dalej lub zaczekaj aż ta osoba się odsunie. Uderzenie kijem może okazać się naprawdę tragiczne w skutkach. Podobnie ma się sprawa z samą piłką. Nie możesz wprawić jej w ruch, jeśli w okolicy znajduje się ktokolwiek, komu może ona zrobić krzywdę.
Jeśli jednak nie zauważysz osób na linii lotu piłki wystarczająco wcześnie, masz obowiązek krzyknąć „Fore!”. Jednocześnie jeśli sam takowy usłyszysz, według zasad gry w golfa musisz założyć, że był kierowany do ciebie. Należy wtedy przykucnąć i zakryć głowę rękami. Latające piłki najczęściej wywołują kontuzje, dlatego te reguły gry w golfa są absolutnie kluczowe.
Pamiętaj też, że pole golfowe to zwykle teren z niewielką ilością drzew. Dlatego jeśli tylko zaczyna się burza, powinieneś natychmiast przerwać rozgrywkę i opuścić teren.
Istotne jest też to, że według zasad panujących w golfie, obsługa pola zawsze ma pierwszeństwo. Jeśli widzisz, że ktoś kosi trawę lub wykonuje inne czynności, zaczekaj aż skończy. Dopiero wtedy będziesz mógł swobodnie korzystać z danego dołka. W razie takiej potrzeby zawsze możesz przenieść się na kolejny.
Reguły gry w golfa a zachowanie wobec innych graczy
Zasady bezpieczeństwa to jedno, zaś etykieta zachowania na polu golfowym – drugie. To dzięki niej cała rozgrywka będzie płynna i przyjemna dla wszystkich. Te reguły są szczególnie istotne w trakcie weekendów, gdy ruch na polu jest wzmożony.
Tu najważniejsza jest zasada mówiąca o tym, że każdy z graczy powinien dbać o pole golfowe. Niedopuszczalne jest śmiecenie czy niszczenie go. Z tego powodu np. jeśli w trakcie uderzenia piłki część trawy oderwie się (czyli powstanie tzw. „divot”) należy ją natychmiast naprawić. Należy też zagrabić piasek po uderzeniu. Pamiętaj, że pole po twojej rozgrywce ma wyglądać tak samo lub nawet lepiej, niż w trakcie rozpoczynania rozgrywki.
Ponadto, powinieneś poruszać się po polu golfowym w miarę szybko, utrzymując tempo grupy przed sobą. Dzięki temu rozgrywka będzie zdecydowanie sprawniejsza. Z tego powodu zawsze bądź gotowy do strzału, gdy przychodzi twoja kolej na uderzenie. Swoje torby przy „greenie” umieszczaj tak, aby znajdowały się w kierunku kolejnego „tee”, a jeśli obawiasz się, że piłka wyleci poza teren dołka, wykorzystują tą prowizoryczną.
Nie wolno ci zakłócać rozgrywki innych graczy poprzez rozmowę czy hałas. Jeśli w twoim otoczeniu ktoś właśnie próbuje uderzyć w piłkę, twoim obowiązkiem jest zachowanie zupełnej ciszy. Taka podstawowa zasada gry w golfa jest naprawdę istotna, bo rozproszony gracz może zrobić sobie lub komuś krzywdę. Jeśli zauważysz, że ktoś zgubił piłkę, pomóż mu jej szukać. Pamiętaj też o tym, że kilkuosobowe grupy mają pierwszeństwo nad samotnym graczem, a jeśli trafisz na kogoś takiego, w dobrym guście jest zaoferowanie mu wspólnej gry.
Zasady gry w golfa a etykieta dotycząca ubioru
Gra w golfa wymaga, poza odpowiednią wiedzą i umiejętnościami związanymi z uderzeniem piłki, odpowiedniego stroju. Etykieta wymaga, aby nigdy nie zakładać jeansów lub dresów. Ważne jest, by przy spodniach znajdował się pasek, a koszulka nie była tzw. t-shirtem. Zawsze musi posiadać kołnierzyk. Bez problemu możesz także grać w garniturze lub innym eleganckim stroju.
W przypadku ubrudzenia garnituru, podpowiadamy jak go wyczyścić. Wejdź i sprawdź: https://modnywieszak.pl/czyszczenie-garnituru.
Kluczowa jednak jest twoja wygoda. W trakcie gry prawdopodobnie przejdziesz nawet ok. 10 km, dlatego podstawą są wygodne buty. Nie wybieraj jednak trampek, które nie są zbyt mile widziane. Postaw na sportowe lub eleganckie obuwie, które będzie dość stabilne. Nie musi od razu być stworzone specjalnie do golfa. Takie buty są dość drogie, dlatego nikt nie wymaga ich od zaczynającego przygodę z tym sportem amatora.
Twoje spodnie powinny sięgać przynajmniej do kolan i to samo dotyczy także stroju kobiecego. Panie mają prawo założyć spódnicę, jednak nie powinna być zbyt krótka. Damska koszula nie powinna także odkrywać brzucha. Należy też unikać biżuterii. Obrączka oraz zegarek to absolutnie maksimum, na jakie możesz sobie pozwolić. Takie zasady gry w golfa nie wpływają na punktację, ale są niemniej ważne.
Golf – punktacja
Jeśli już wiesz, jak zachować się na polu golfowym, w końcu możesz zacząć zagłębiać reguły gry w golfa związane ze zdobywaniem punktów. Przede wszystkim przed każdą grą musisz zapoznać się z lokalnymi zasadami. Przed rozpoczęciem rozgrywki twoim obowiązkiem jest także oznaczenie własnej piłki. Te są do siebie zwykle bardzo podobne, a jeśli nie będziesz w stanie jej rozpoznać, zostanie uznana za zaginioną.
Punktacja w golfie jest rzeczą niebywale prostą. Turniej wygrywa ta osoba, która w najmniejszej ilości uderzeń przejdzie przez wszystkie dołki. W przypadku remisu gracze mogą wziąć udział w dogrywce, dzięki której zostanie wybrany zwycięzca. To jednak nie oznacza, że przy okazji nie obowiązują żadne inne reguły gry, o których należy wiedzieć.
Jak grać w golfa zgodnie z panującymi zasadami i etykietą?
Gdy już zaczniesz grę pamiętaj, aby nie pytać o radę nikogo poza osobą grającą z tobą lub osoby, która niesie twoje kije, czyli „caddich”. W trakcie turnieju nie możesz także udzielać porad nikomu poza osobą, z którą grasz. Masz prawo rozmawiać z nią, m.in. o obowiązujących regułach czy o położeniu „hazardów”. Nie możesz również wykonywać próbnych uderzeń w trakcie trwającej rozgrywki. To dość kluczowe zasady gry w golfa.
Pamiętaj, że rozgrywkę musisz rozpocząć z „Tee”. Jeśli zaczniesz grę z innego miejsca, nie otrzymasz kary, ale twój przeciwnik może kazać ci powtórzyć uderzenie. Następnie, gdy piłka wyląduje już na „fireway’u” lub w innym miejscu masz prawo podnieść swoją piłkę, jeśli nie widzisz jej oznaczenia. W takiej sytuacji konieczne jest jednak oznaczenie miejsca, na którym wylądowała oraz następne odłożenie jej właśnie tam.
Według zasad gry w golfa nie masz prawa popychać czy ciągnąć piłki. Twoim zadaniem jest uderzenie jej poprzez wykonanie zamachu kijem.
To oczywiście nie są wszystkie istniejące zasady. Warto jest więc mieć przy sobie Reguły Gry w Golfa, czyli książeczkę, która w razie wątpliwości odpowie na wszystkie twoje pytania. Dzięki niej znacznie łatwiej będzie ci zrozumieć zasady gry w golfa i odpowiednio zachowywać się na samym polu.
Praktyczny przewodnik, jak poznać zasady gry w golfa
Jeśli chcesz poznać powyżej przedstawione zasady w praktyce, warto zapisać się na lekcję z instruktorem. Na samym początku możesz skontaktować się z klubem golfowym, który znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania, aby następnie umówić się na zajęcia, w których trakcie będziesz mógł zapoznać się z zupełnymi podstawami. W ten sposób dowiesz się, czy naprawdę interesuje cię ten sport.
Zasady gry w golfa najlepiej poznasz jednak w trakcie kursu na Zieloną Kartę. Jego koszt to zwykle około 800-1100 zł przy 10-12 godzinach zajęć. Dowiesz się na nim, jakie są podstawy rozgrywki, co pozwoli ci na swobodne poruszanie się po polu. Gdy zaś zaczniesz już robić to samodzielnie, na pewno poznasz wielu bardziej doświadczonych graczy, którzy będą służyli radą. W końcu żaden inny sport nie buduje społeczności tak, jak robi to golf!
Jeśli szukasz alternatywy na spędzanie czasu wolnego dla swojego dziecka, dowiedz się, czy twój klub organizuje np. wakacyjne obozy golfowe.
Gry o golfie – ucz się rozgrywki w domowych warunkach!
Jeśli zainteresowałeś się właśnie grą w golfa, a z jakichś powodów (np. pogodowych, czy kontuzji) nie możesz pojawić się od razu na polu, możesz spróbować poznać ten sport… wirtualnie. Oczywiście nie będzie to takie samo doświadczenie, jak prawdziwa rozgrywka, ale zwykle w ten sposób uda ci się poznać odpowiednie słownictwo albo przynajmniej opanować teorie. Dlatego jeśli to twoja jedyna możliwość, poszukaj gry komputerowej lub na konsolę. W ten sposób na pewno spędzisz czas w miły, ale i pouczający sposób.
Zobacz także: